Vhodný nástroj pro vrtání

Vhodný nástroj pro vrtání

Vrták je úplně obyčejný nástroj, ovšem má skutečně obrovský význam. Druhů je opravdu mnoho, takže záleží správném výběru, aby proces probíhal hladce.

Vhodný nástroj pro vrtání

Rozdělení vrtáků

Když potřebujeme v materiálu vyrobit nějaký kruhový otvor, tak nejčastější volbou bývá vrtání, protože je jednoduché a finančně dostupné. Vrtání do běžných materiálů můžeme dělat klidně doma, kdy máme široký výběr hobby vrtaček. Právě vrtačka je nejpoužívanějším strojem pro tento proces. Rozdělujeme je na stolní, stojanové a radiální. Pro domácí použití postačí stolní, ale u průmyslového se využívá radikálních vrtaček, jenž se dají všemožné nastavit a mají slušnou sílu.

svěrák pro vrtačku

Nyní se přesuneme k vrtákům, protože když jej špatně zvolíme, tak proces nebude efektivní. Nejprve se musíme zaměřit na materiál, protože s vrtákem na dřevo do tvrdého kovu moc parády neuděláme. Řada lidí neřeší při koupi délku, ale ta má vliv na tepelnou odolnost. Jakmile máme vybraný vhodný nástroj, tak potřebujeme zajistit efektivní proces vrtání. Sledujeme tu hlavně otáčky s posuvem nástroje a v mnoha případech ve firmách je výhodné používat chlazení.

Pevné uchycení

Každý proces obrábění má své požadavky, které musíme dodržovat, aby výsledek měl požadované hodnoty. Takovým klasickým problémem, kterému se musíme vyvarovat je fakt, že před zavrtáním se špička nástroje opře na chvíli a současně se otáčí, takže je dost pravděpodobné, že se díra vyvrtá mimo požadovanou osu. U vrtaček se to řeší důlčíkem, jenž nám udělá malou dírku a nástroj do ní pěkně zajede. Následně musíme také vyřešit upevnění nástroje do stroje, aby byl v ose a nemohl se pohnout či protočit, protože tu působí značný kroutící moment. Nejběžnější jsou vrtací sklíčidla, do kterých pohodlně upneme vrták s válcovou stopkou.

CNC vrtání

U větších vrtáků a vrtaček ve strojírenském průmyslu jsou používány vrtáky s kuželovou stopkou, protože ty se snadno narazí do pouzdra, a to následně do stoje. Výměna je snadná a pouzder můžeme mít více na sobě ovšem jen v určitém množství, takže pro firemní využití je to efektivní řešení.