Sláva elektřině

Sláva elektřině

Výroba elektřiny byla kdysi závislá převážně na uhlí, které ovšem jednou časem dojde. Stejně jako alternativní paliva. Doufejme, že se tak nestane s vodou. Při tom nejhorším scénáři se tak stát může. Ale vítr by neměl dojít nikdy, ten tu bude stále, stejně jako slunce. Jsou tedy výhledem do budoucnosti.

Nutno také podotknout, že uhlí, popřípadě jiné suroviny, se musí pracně dobývat. Kdopak by neznal uhelné nebo uranové doly. U vody a větru to nepřichází v úvahu. Stejně jako energie sluneční je prostě zde, darována přírodou zcela zdarma. Lidé, jako takoví, by jen postavili něco, co tuto přírodní sílu využije a zařídí rozvody. Za to vše si pak naúčtují nehorázné peníze, které ve výsledku vydělají na deset takových elektráren. Jenže to už nikoho nezajímá.

el.vedení

Ale bez elektřiny v domácnosti by to dnes ani asi nešlo. Zkuste si to na jeden či dva dny. Budete asi dost překvapeni, co všechno vám bude chybět.

Večer si nepřečtete knihu, pokud tak občas činíte. Popřípadě seznáte, že u baterky je to hodně nepohodlné a u svíčky ani nemluvě. A to také nemluvě o baterce, to je také elektřina a my to přece zkoušíme bez ní.

Není na čem vařit (nemáte-li plyn), není telefon, není internet, není nic.

zásuvky

Víte ještě co je to klasický budík? Ne? Zaspíte do práce. Máte chytrou domácnost? Tak to ji budete mít spíše tichou.

Nelze vysávat, nepoteče teplá voda, nepojede výtah. A schválně si zkuste vzpomenout na to, co ještě všechno bude chybět, co bude špatně a jak by to bylo jen s hygienou. A pak jistě zvoláte jako autor článku na jeho začátku. Elektřina budiž pochválena.

Takže zde vidíte, že přijít k vypínači a zapnout cokoli je sice jednoduché, ale kdyby toho nebylo…

Lidstvo jako takové by se mělko víceméně snažit, aby si udrželo trend energií přírodních a uhlí s uranem raději vynechalo. Ona nám to příroda dá sama, ale musíme si jí vážit a ne plundrovat, jak se doposud děje.