Navštivte kraj perníku

Navštivte kraj perníku

Každý kraj nabízí možnost navštívit zajímavé historické nebo přírodní lokality. Kdo si potrpí na prohlídku historických staveb, rozhodně by měl navštívit zámek v Litomyšli, který je zapsán v UNESCO . Mezi další pozoruhodné stavby, které určitě stojí za zhlédnutí, je historická radnice na pardubickém náměstí, které se nachází v historickém centru města. Radnice pochází již z roku 1892. Je postavena v novorenesančním slohu.
perníkové srdce.jpg
Za návštěvu určitě stojí kostel Zvěstování Panny Marie. Postaven byl před rokem 1359 arcibiskupem Arnoštem z Pardubic. V kostele si můžete prohlédnout malby podle Mikoláš Alše. V podzemí najdete středověké hrobky.
Za vidění určitě stojí zámek Moravská Třebová.
Zámek patří mezi nejvýznamnější renesanční stavby a postaven byl v polovině 13. století. Na nádvoří zámku jsou k vidění unikátní sluneční hodiny. V seznamu památek jsou zapsány mezi ojedinělé památky. V rámci prohlídky zámku můžete navštívit alchymistickou laboratoř nebo středověkou mučírnu.
Kdo se raději touláte přírodou, neměli byste vynechat návštěvu přírodní rezervaci Strádovské peklo.
Rezervace se nachází nedaleko Nasavrk ve Slavické oboře. Projít se můžete kaňonem řeky Chrudimky. V této lokalitě žije mnoho ohrožených druhů organismů.
sochy v budově.jpg
Přírodní zajímavost Vršovská olšina vám nabídne pohled na prameniště a potěšit se můžete výskytem bledulí.
Jestli si chcete užít trochu romantiky, určitě se jděte projít do rezervace Pelina. Uchvátí vás pohled na rozsáhle skály z opuky. Skály jsou porostlé smíšeným porostem společně s teplomilnou květenou. Místo si zachovalo svou nedotčenost. Rezervace je přímo stvořená pro romantickou procházku. Kdo nemá strach z výšek, měl by si údolí prohlédnout z Doskočilovy vyhlídky. Jestli vás více lákají výlety na kole, máte v této lokalitě možnost, vede zde cyklostezka.