Mikuláš a jak ho oslavit s ohledem na věk dítěte

Mikuláš a jak ho oslavit s ohledem na věk dítěte

Blíží se prosinec a s ním i česká tradice, kdy chodí Čert, Mikuláš a Anděl. Den Mikuláš vychází na 6.12., ale v ČR se slaví už o den dříve, tedy 5.12., kdy ulicemi prochází tyto 3 pohádkové bytosti a mají za úkol navštívit každé hodné a zlobivé děťátko. Hodné děti budou podarovány sladkostmi a příjemnými věcmi, zlobivé děti by měly dostat uhlí a brambory.
Alespoň dříve se tato tradice doopravdy dodržovala, děti se na ní těšily, měly z ní respekt a věděly moc dobře, co symbolizuje. Je stále těžší a těžší udržet v našich dětech tyto zvyky, aby také zažily tyto kouzelné události, které provázely i naše dětství.
Čertovské dítě
Dříve to bylo tak, že si rodina domů pozvala skupinu v maskách, která přišla navštívit jejich potomky. Dítka zazpívala nebo řekla básničku a poté dostala Mikulášský balíček, který jim předem přichystali jejich rodiče.
Zlobivé děti čert trochu postrašil a ty hodné zase anděl ukonejší, Mikuláš má být prostředníkem, smírcem a zprostředkovatelem. Tato trojice se tak krásně doplňuje.
V současnosti se tento zvyk moc nenosí a spousta dětiček o něj přijde, protože jejich rodiče nemají kapacity něco takového připravit. Pořád tu ale máme kulturní a dětská centra, školy a školky, které tuto zábavu dětem zprostředkovávají.
Děti byste o toto neměli ochudit a rozhodně byste jim Mikuláše měli dopřát. Jak na to a kdy s tím začít? Samozřejmě si domů můžete pozvat nějakou skupinu lidí, kteří si tímto přivydělávají nebo můžete poprosit kamarády nebo někoho z rodiny. Poté se tedy můžete spolehnout na školu nebo školku, také můžete navštívit kulturní nebo dětské centrum. Možností je hodně.
Mikulášská nadílka
Svého potomka na tuto událost připravte, povídejte si s ním o tom, ukazujte mu obrázky fotky. Kdy s touto zábavou začít? Ideální věk je okolo 3. roku, když už ratolest událost dokáže nějak zpracovat a vyvodit z ní nějaké informace nebo zážitky.
Nevzbuzujte úmyslně a nepřehánějte to se strachem a děšením, udělejte z toho kouzelnou a pohádkovou událost, na kterou budete jednou všichni s úsměvy vzpomínat.