Co je to registr

Co je to registr

Ano, čtete dobře, rejstřík je totéž, co registr. Na slovo rejstřík bude policista nebo kriminálník reagovat rejstříkem trestů. Prodejce zná obchodní a pilot letecký rejstřík. Nás však bude nyní zajímat registr a to „registr dlužníků“.

Mince

Tato hodně sporná věcička má údajně pomáhat bankám a jiným institucím při ověřování bonity klienta. To, že se zde prozrazují vaše soukromá data, například rodné číslo, nikoho nezajímá. Těchto registrů je v našem státě více. Každý funguje trošku jinak a má jiná pravidla. Nemá smysl je jmenovat všechny, protože nás bude zajímat jen SOLUS.

Tento registr je totiž jediný, kam spadnete třeba jen za nezaplacené složenky za elektriku nebo plyn. Ano, je to tak. Zatímco bankovní registry vedou záznamy jen o půjčkách, a to i neschválených, SOLUS má údaje o tom, že neplatíte třeba dle smlouvy za telefon. A máte to.

Tím pádem jste tedy vedeni jako dlužník, a budete li chtít v bance půjčku, velmi rychle vás asi vyhodí. Samozřejmě decentně, ale vyhodí.

Jsou však i instituce, kde takový hloupý záznam moc neberou v potaz. Existuje totiž něco jako hypotéka bez registru. To znamená, že se sice do registru nahlíží, ale v potaz se to nebere. Samozřejmě, že tam nesmíte mít sedm záznamů a deset let neplatit nikomu ani vindru. V takovém případě vám nepůjčí nikdo na světě.

Bankovky

Výše zmíněná hypotéka prostě funguje jinak, než je všeobecným zvykem. Také proto je o tolik rychlejší než jinde. Jsou případy, kdy má žadatel, nebo klient, jak chcete, peníze na účtu hned druhý den od podání žádosti. Při splnění a odsouhlasení podmínek věřiteli to nebývá žádný problém. A mimochodem, nevěřte tomu, že tato hypotéka je jen na koupi domu či bydlení jako takového. Není. Za ony peníze si můžete pořídit cokoli, co potřebujete.

Nuže, pokud potřebujete půjčit větší částku, stačí jen zvednout telefon a poznáte sami, že všechno jde.