Co je to láska?

Co je to láska?

Co je to láska? Upřímně je tato věc docela nepopsatelná. Nebo lze popsat, ale ne úplně. Popis tohoto citu je nepopsatelný, neúplný.  Zkuste se samy sebe zeptat, co je to láska? Pozor! Nepleťte do toho zamilovanost. Je to úplně něco jiného. Zamilovanost totiž nastává ze začátku vztahu a většinou vyprchá mezi dvěma až třemi lety vztahu.

Aby vznikla láska, musí se tato zamilovanost přetransformovat v lásku. Zamilovanost bývá platonickým jevem. Značí většinou líbivost vzhledu protějšku nebo líbivost určitých konkrétních věcí. Láska už přebírá i ostatní prvky, jako jsou povahy páru, společná řešení různých problematických jevů, člověk miluje toho druhého i z těch špatných stránek. Toho druhého si nijak nepřikrášluje, vidí ho reálným způsobem, takového, jaký je.

Srdce

Každý vztah má své fáze. První fáze je fáze poznávání.  Milenci spolu zažívají mnoho dobrodružství, poznávají se, jak se za jakých okolností chovají, jak reagují, jak si počínají, řeší různé události. Druhá fáze je fáze stěhování. Pár se k sobě sestěhuje a začíná žít společný život v jedné domácnosti. Společně rozhodují, co budou kupovat, jíst, kdy budou spát, jak budou probíhat jejich dny, zda je stráví společně nebo každý odděleně. Pokud den stráví odděleně, měl by si každý z nich uvědomit, že se zase spolu sejdou v jedné domácnosti a padnou si kolem krku.

pláč ženy

Žárlivost není na místě a důvěra je velmi důležitou známkou toho, že je vztah zdravý. Další fáze je fáze manželství. Ta však není všude naplněna, a tak následuje fáze plánování potomka. Oba dva by měli rozhodně souhlasit s narozením tohoto potomka. Pokud jeden nesouhlasí, už je to špatně. Není to svobodná volba. Pokud by jeden z páru nechtěl potomka, ale podřídil by se tomu druhému, mohla by v páru vzniknout jakási překážka vzájemného souznění. Při narození nechtěného dítěte by se mohlo stát, že by trpělo dítě i rodič a jejich vzájemný vztah by byl narušen. Nemusí to tak být vždy. Rodič si pak uvědomí, že své dítko bezmezně miluje a položil by za něho i svůj život. 

Následují další fáze života, které souvisí pak s opuštěním hnízda dítěte…