Vzduchotechniku nechte prohlédnout včas

Vzduchotechniku nechte prohlédnout včas



Kdybychom vám dali za úkol vyjmenovat velmi hořlavé materiály, možná byste mezi ně zařadili benzín, naftu, petrolej, líh, papír či dřevěné hobliny. Vzpomněli byste si ale také na mastný prach? Ten je dokonce za jistých okolností považován za výbušninu a je to jeden z nejobávanějších nepřátel hasičů a samozřejmě lidí, kteří vlastní i vzduchotechniku v paneláku. Nevěříte? Pochopit to je docela jednoduché. Že olej dokáže dobře hořet, o tom se snadno přesvědčíte, pokud byste ponechali na sporáku delší dobu rozpálenou pánev. Rozpálený olej může nečekaně vzplanout a dopadne to pak třeba tak, jako ve filmu Discopříběh II., kde tímto způsobem vyhoří byt panu Potměšilovi.

okna v domě

Pokud však olejem odpařeným od sporáku necháte nasáknout prach, který se postupně usadí v potrubí vzduchotechniky, bude z toho hotová pohroma. Mastný prach tu vytvoří vzduchem prosycenou vrstvu a jak známo, kyslík podporuje proces hoření neboli oxidace, takže tu máme přímo smrtící kombinaci kyslíku, prachu a mastnoty. Uvádí se, že k tomu, aby vám mastný prach ve vzduchotechnice vzplál, je zapotřebí pouhý 1 milimetr silná vrstva, a toho lze dosáhnout v poměrně krátké době.

bytový dům

Jestliže tedy ponecháte vaší vzduchotechniku svému osudu, ať si dělá, co chce, může vás nemile překvapit v té nejméně očekávané chvíli. Požár vzduchotechniky se pak může velmi rychle rozšířit do okolních bytů včetně toho vašeho, a nejste-li zrovna v tu chvíli přítomni, abyste zasáhli hasicím přístrojem, můžete přijít o střechu nad hlavou. A přijít o bydlení jen kvůli tomu, že jste zapomněli nebo zcela podcenili revizi vzduchotechniky a její případné čištění, to vás může mrzet do konce života a možná se z této tragédie už ani nevzpamatujete. Vyplatí se věnovat tomuto zařízení pozornost podobně, jako u elektroinstalace nebo plynových spotřebičů, které by se také měly revidovat.